Tady sedím v našem milovaném Brně, mám před sebou sklenici IPA a naproti mi stojí láhev běžného českého piva. Marta mi právě podává misku se svačinou pro našeho jezevčíka Huga a já se zamýšlím nad tím, kde se vzala ta síla, kterou IPA má, a proč je silnější než běžné pivo. Nicméně, v této oblasti se mi podařilo získat nějaké vědomosti, tak se o ně s vámi rád podělím.
Na první pohled by se mohlo zdát, že rozdíl je jen v intenzitě chuti. Ale má to hodně co do činění s celým procesem výroby piva. IPA, což je zkratka pro India Pale Ale, je druhem silného a hořkého piva, které pochází z Anglie. Tato technika pivovarnictví se zrodila v době, kdy bylo třeba dodat trvanlivé pivo britským vojákům na cestách do Indie. Dnes se tento typ piva vyrábí po celém světě a dodává silný, hořký zážitek, který je odlišný od jiných druhů piva.
Pokud mám tedy vysvětlit, proč je IPA silnější než běžné pivo, musím se vydávat na cestu procesem výroby IPA. Ale nebojte se! Nenudím vás technickými detaily. Představte si jen, že jste jako malý návštěvník v pivovaru plném vědeckých experimentů! Nejsem chemik (a Marta by mě asi nepustila experimentovat s pivovarnickým zařízením v kuchyni), ale mám dostatečné znalosti, abych cestu procesem výroby IPA zvládl vysvětlit.
Základní suroviny pro výrobu piva – IPA i běžného – jsou voda, ječmen, chmel a kvasnice. Ale při výrobě IPA se používá více chmele než při výrobě běžného piva. A to je právě to, co dává IPA jeho charakteristickou silnou a hořkou chuť. Ale to není vše! Výroba IPA také zahrnuje delší dobu kvašení, což zvyšuje obsah alkoholu v pivu.
Věděli jste, že proces kvašení je zásadní pro charakter piva, jakým je IPA? Kvasení je proces, při kterém kvasnice transformují cukry z ječmene na alkohol. Délka kvašení ovlivňuje množství alkoholu v pivu a tím i jeho sílu. A IPA zraje déle než běžné pivo.
Na tohle když si vzpomenu, tak mi přijde na mysl jedna historka. Bylo to, když jsem si poprvé koupil lahev IPA. Byl jsem zvyklý na naše české pivo, které má obvykle obsah alkoholu okolo 4-5 %. Ale když jsem se podíval na etiketu toho IPA, viděl jsem tam napsáno 7 %! Připomnělo mi to ten šok, který jsem měl, když Marta na mě poprvé hodila podědkem, kterého jsme dostali od našeho souseda (od té doby mám před Martou zdravý respekt!).
Máte-li rádi silnější pivo, rád bych vám podal pár tipů, jak si užít IPA co nejvíce. Tak za prvé, když se podíváte na etiketu láhve IPA, dívejte se na obsah alkoholu. Je pravděpodobné, že bude vyšší než u běžného piva. To znamená, že byste měli IPA pít pomaleji, abyste si užili jeho plnou chuť a aroma bez toho, aby vás rychle "srazilo".
Za druhé, IPA se skvěle hodí k pikantním jídlům. Jednou jsme s Martou grilovali pálivé klobásy a měli jsme k tomu IPA. Byla to harmonie chutí! Pálivost jídla dobře kontrastovala s hořkostí piva a oba celkové zážitky se navzájem umocnily.
Poslední, ale rozhodně ne nejdůležitější tip, je servírovat IPA chlazené, ale ne ledové. Odlišné teploty ovlivní chuť a aroma IPA. Když je pivo příliš studené, může to potlačit některé z těch bohatých chutí a vůní, které dělají IPA tak jedinečným. Takže pokud si chcete opravdu vychutnat IPA, doporučuji ho servírovat na teplotě kolem 7–10 °C. Ano, vím, že to je teplejší, než jak nám Čechům chutná naše pivo, ale věřte mi, že pro IPA je to ideální.
Doufám, že jsem vám pomohl pochopit, proč je IPA silnější než běžné pivo a jak si ho řádně vychutnat. Teď si jdu otevřít tu láhev, co mi tu stojí před nosem, a připíjet na zdraví se všemi, kteří si nyní otevírají svou vlastní láhev IPA. Na zdraví!
Napsal Lubomír Svoboda
Vše od autora: Lubomír Svoboda