Měli byste užívat CBN na lačný žaludek?

Proč je CBN diskutované téma?

V poslední době není možné přečíst magazín, otevřít sociální sítě nebo si povídat s přáteli bez toho, aby se neobjevil téma konopí a především kanabinoidů – jako je CBD (kanabidiol) a CBN (kanabinol). A v návaznosti na to je také jednou z často kladených otázek: je vhodné užívat CBN na lačný žaludek?

Ať už jsem četla výzkumné studie, nebo jsem se bavila s mými kamarády, kteří se v tomto oboru pohybují, tak se opakuje jedno – názory jsou rozdílné. Někteří říkají, že na lačný žaludek to funguje lépe, jiní zase upřednostňují užití po jídle. Ale proč je to tak? V tomto článku se o tom pokusíme zjistit!

Pochopení CBN – co to je a jak to funguje

CBN je jedním z více než 100 kanabinoidů nacházejících se v konopí. Kanabinol vzniká z THC (tetrahydrokanabinol), psychoaktivní složky marihuány, a to jeho dekarboxylací (působením tepla a kyslíku). Na rozdíl od THC však CBN způsobuje malé až žádné psychoaktivní účinky.

Máme endokanabinoidní systém (ECS), což je součást našeho nervového systému do kterého se CBN váže. CBN má potenciál pozitivně ovlivnit řadu tělesných funkcí, například působí jako analgetikum, antibakteriální látka, protizánětlivá látka, apetit stimulant a může také pomoci s nespavostí. Jde však o velmi složitou věc a výzkum stále probíhá.

Lékání přes žaludek – jak si tělo s CBN poradí?

Když vezmeme CBN perorálně, tedy přes ústa, musí náš žaludek a střeva látku zpracovat a vstřebat. To je proces, který je ovlivněn různými faktory: naší metabolismem, kolik a co jsme do sebe naposledy dali, a také tím, jak náš žaludek právě funguje.

Jde o důležité body, protože pokud máme prázdný žaludek, CBN bude zpracováván a vstřebáván rychleji. Na druhou stranu, pokud máme žaludek plný, proces bude zpomalen, ale účinky mohou trvat déle. Je tedy důležité vzít v potaz naše individuální potřeby a životní styl.

CBN na lačný žaludek – rychlý zážitek nebo riskantní hra?

Na rovinu - užití CBN na lačný žaludek může mít rychlejší účinky. Ale potřebujeme je rychle? Co když to způsobí nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost nebo závratě? Musíme přemýšlet o tom, co je pro nás nejdůležitější.

Řeknu vám malé tajemství. Když jsem se poprvé rozhodla vyzkoušet CBN, vzala jsem ho na lačný žaludek. Myslela jsem, že tak budu mít nejrychlejší účinky. A měla jsem. Ale také jsem měla trošku nepříjemné žaludeční potíže. Takže pro mě je dnes odpověď jasná – užívám CBN až po jídle.

CBN po jídle – lépe připravený, silnější účinek?

Vezmeme-li si CBN po jídle, nebude účinek tak rychlý jako na lačno. Zato ale může být silnější a trvat déle. To platí zvláště pokud jíme tučná jídla, která pomáhají tělu vstřebávat kanabinoide. To je velkou výhodou pro ty, kdo potřebují dlouhodobé a konstantní účinky CBN.

Nicméně i tady existuje riziko – pokud pojedeme tučná jídla před tím, než vezmeme CBN, může to způsobit, že účinky budou silnější než jsme čekali. Vždy je důležité začít s malými dávkami a postupně je zvyšovat.

Jak na to? Plánování a postupné zvyšování dávky

Většina odborníků se shoduje na jednom – je důležité začít užívat CBN s malými dávkami a postupně je zvyšovat, jak se naše tělo adaptovalo na to. To platí pro užití CBN jak na lačný, tak plný žaludek.

Pro mě osobně nejlépe funguje plánování. Když se rozhodnu, že si dám CBN, naplánuji si to jako součást mého dne. Jsem připravená na to, že účinky nebudou okamžité, ale že budou trvat déle a budou silnější. Vždy ale dodržuji pravidlo malých a postupně stoupajících dávek.

Důležitost konzultace s odborníkem

Na závěr je důležité zmínit, že každý jsme jiný a co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. Pokud jste si jisti, jestli byste měli užívat CBN na lačný žaludek, hovořte o tom svým lékařem nebo jiným odborníkem na zdraví.

Ve skutečnosti stále probíhá výzkum o CBN a jeho účincích na tělo. Zatímco někteří se mohou těšit z jeho potenciaálních benefitů, další mohou mít nežádoucí reakce. Řekněme to takhle – je to jako s mými oblíbenými wafli. Někteří je milují, jiným nechutnají.

Napsat komentář