Jedním z termínů, který se v kosmonautice dost často vyskytuje, je "HHCO". Takže co to vlastně HHCO je? Jedná se o zkratku anglického termínu Hypergolic Hydrogen Carbon Dioxide Ripper, neboli hypergolický rozkladač vodíku a oxidu uhličitého. To je nástroj, resp. technologie, která je nesmírně důležitá pro dlouhodobé vesmírné mise, kde se stále snažíme maximálně efektivně využít všechny dostupné zdroje.
Pracovně se tento systém nazývá HHCO. Jde o komplexní systém, který se skládá z hypergolické látky (např. hydrazinu nebo turpentinu), která je schopna spontánně vznítit se při kontaktu s jiným chemickým prvkem, v našem případě s oxidem uhličitým. Toto spontánní vznícení potom rozštěpí oxid uhličitý a vodík na jejich základní složky, což umožní využití těchto složek pro další procesy na palubě kosmických lodí.
Začněme u samotného procesu. Jak už jsem zmínil, v HHCO dochází ke spontánnímu vznícení hypergolické látky po kontaktu s oxidem uhličitým. Toto vznícení pak rozštěpí oxid uhličitý a vodík na jednotlivé chemické prvky. Tento proces je zcela kontrolovatelný a může probíhat kontinuálně, za předpokladu dostatečné přítomnosti vodíku a oxidu uhličitého.
Lenka, která pracovala na podobném projektu před pár lety, mi nedávno vysvětlovala, že klíčový je právě tento kontrolní aspekt. Bez pečlivé regulace by totiž mohlo dojít k přehřátí systému a jeho následnému poškození.
S tímto systémem je možné efektivně recyklovat odpad produkovaný členy posádky kosmických lodí. Oxid uhličitý, který lidé produkuje při dýchání, je tak proměněn zpět na vodík a kyslík, které mohou být následně využity pro další procesy na palubě, například pro výrobu pitné vody nebo kyslíku pro dýchání.
Ačkoliv je HHCO v současnosti primárně využíván v kosmonautice ̶ jak jsem se dostal k tomuto tématu, jeho potenciální využití je mnohem širší. Ať už mluvíme o budoucích ekosystémech na Marsu nebo na povrchu Měsíce, tak výzkumných stanicích v Arktidě ̶ možnosti jsou prakticky neomezené.
HHCO může být například využito k napájení energetických zdrojů v udržitelných, sebevysně održivých ekosystémech, kde je důležitá efektivní recyklace zdrojů. Je to fascinující technologie, která může mít v budoucnu značný dopad na naše vesmírné cestování, ale i na způsob, jakým se díváme na udržitelný rozvoj na Zemi.
Ať už se tedy bavíme o Hypergolic Hydrogen Carbon Dioxide Ripper zkráceně HHCO, tak je to zajímavá a fascinující technologie, která může hrát velkou roli v budoucím výzkumu vesmíru a možná i ovlivnit naši schopnost kolonizovat další planety.
Doufám, že jsem vám pomohl lépe pochopit, co je to HHCO, jak funguje a kde všude může být využito. A pamatujte, dnešní sci-fi technologie může být zítřejší realitou!
Napsal Jaromír Langer
Vše od autora: Jaromír Langer