Je konopí účinné proti stresu? Přehled výhod a využití

Konopí jako pomocník při stresu

Už je to pěkných pár let, co se konopí dostává do popředí zájmu lidí, a nejen těch, kteří se zajímají o alternativní medicínu. Ať už je to způsobeno celkovým trendem hledání přírodních produktů nebo poznatkem, že naše babičky možná něco o bylinkách opravdu věděly, faktem zůstává, že se mluví i o přínosech konopí pro uklidnění a zvládání stresu. Já jsem co se týče zkoušení nových přírodních způsobů, jak si ulevit od každodenního shonu, vždy na špici a nebojím se experimentovat. Však i náš Jiřík, border kolie, zkouší nové triky a na něm je vidět, že novinky ho rozhodně baví. To samé si myslím, že může platit i o konopí, a přesně o tom bude dnešní článek.

Historie konopí v medicíně

Historie používání konopí v medicíně je opravdu bohatá a sahá až do starověku. V dávných civilizacích bylo konopí vyhledáváno pro své antiseptické, protizánětlivé a uklidňující efekty. Číňané, Egypťané i starověké civilizace na Blízkém východě často používali konopí k léčbě různých onemocnění. Naše prababičky pak konopné masti používaly jak na otoky, tak i na uklidnění před spaním. Dnes by se možná divily, jak se to kolem konopí rozrůstá a kolik výzkumů potvrzuje, že nebyly daleko od pravdy. Mimochodem, Vít je v tomto směru strašný skeptik, ale i on musel uznat, že po některých konopných produktech je jako hedvábí.

Co říkají studie

Není to jen tradice a slova našich předků, která přemlouvají k zájmu o konopí. Vedle lidové medicíny přicházejí stále nové studie, které se snaží vědecky dokázat efekt konopí na snižování úrovně stresu. Jedna z nich například uvádí, že cannabidiol (CBD), jeden z obsažených kanabinoidů, působí proti úzkosti a stresu pomoci regulace neurotransmiterů v mozku. To zní dost zajímavě, nemyslíte? A nejlepší na tom je, že pokud dávkování a použitý produkt jsou správné, nečekají nás žádné psychoaktivní účinky, které jsou často spojovány s marihuanou. Můžeme tedy v klidu experimentovat s oleji nebo čaji a užívat si pocitu uvolnění, aniž bychom měli strach, že skončíme "pod obraz".

Osobní zkušenost s konopím

Jelikož se říká, že nejlépe poznáš něco tím, že to sám vyzkoušíš, rozhodla jsem se dát konopí i sobě šanci. A povím vám, nečekala jsem zázraky, ale byla jsem mile překvapená. Pomocí CBD olejů jsem začala experimentovat ve velkém – kulička pod jazyk před náročným dnem v práci nebo před spaním, kdy celý den běžel jako o závod. A co si budeme povídat, někdy ta hlava potřebuje ticho, které přichází jen těžko. Olej mi pomohl se víc uvolnit a usnout bez toho, aby mozek točil v kruhu. Můj Ježíšek (no dobře, byl to Vít), mi pak pod stromeček nadělil konopný čaj, který je u nás doma nyní pravidelným hostem právě večer.

Jak vybrat produkty z konopí

Pokud jste se již rozhodli, že konopí je to, co chcete vyzkoušet, aby vás ochránilo před drápy stresu, nejdůležitější je vybrat ten správný produkt. Víte, jak jsem tenkrát vybírala boty na vysoký podpatek a pak mi po celý večer tak strašně tlačily, že jsem se nemohla dočkat, až budu zase v teniskách? Přesně tak je to i tady – vhodný produkt je absolutně klíčovou záležitostí. Dávejte pozor na to, aby byly produkty certifikované, měly přesný seznam složek a vyvarujte se těm, které obsahují příliš mnoho THC, tedy látky, která je za psychoaktivní účinky marihuany zodpovědná. Dívejte se po renomovaných výrobcích a nebojte se ptát na zkušenosti ostatních. A podle mne – začněte malým, na nic se nevrhajte po hlavě!

Konopí v každodenním životě

Konopí může být vaším každodenním pomocníkem, a to nejen ve formě olejů či čajů. Na trhu existují také konopné balzámy, které jsou skvělé na pokožku, zvláště pokud máte náchylnou pleť. Přiznávám, že mě baví objevovat nové možnosti a přidávat konopí do svého života různými způsoby. Například kuchyň také není výjimkou – konopná semínka jsou skvělým zdrojem bílkovin a dokáží obohatit jakýkoliv salát nebo smoothie. A pokud máte rádi pečení jako já, přidejte do cookie trochu konopné mouky a máte zase o zdravější a chutnější variantu postaráno.

Rady a tipy pro začátečníky

Na závěr mi dovolte, abych vám, pokud jste nováčci v používání konopí pro zvládání stresu, dala pár rad. Začínat je vždy těžké a nikdy nevíte, jak vám to bude vyhovovat. Nemusíme ale s konopím vytvářet vědu. Zkuste malé množství a sledujte, jak se cítíte. Možná zjistíte, že vaše tělo a mysl příjemně reagují na tuto novou přísadu ve vašem životě. A pokud máte obavy, poraďte se s lékařem nebo s někým, kdo má s konopnými produkty už zkušenosti. Ať už se rozhodnete jakkoliv, pamatujte, že cílem je, aby vám bylo lépe, abyste se cítili uvolněně a měli šťastnější a méně stresující život. A když všechno selže, pamatujte, že nad tím, jak je kokár úžasně chytrý, když mu ukážete nový trik, se také nedá stresovat – že ano, Jiříčku?

Napsat komentář