Je Delta 9 silnější než THCA? Porovnání účinků a síly

O čem je vlastně řeč: Delta 9 a THCA

Pokud vás zajímá svět konopí a jeho účinných látek, jistě jste už narazili na termíny jako Delta 9 nebo THCA. A možná jste se i sami sebe ptali, která z těchto látek je sílařem v ringu, který se jmenuje konopí. Jakože, kdo to rozdává na plné čáře, a kdo je spíš lehčí vahou? Delta 9-THC, to je ten chemický lumpík, který znáte pod pojmem "hlavní psychoaktivní složka konopí". Ano, tentiž, který vám může ozvláštnit večer a dovolí myšlenkám trošku více poletovat. To zatímco THCA, nebo-li tetrahydrokannabinolová kyselina, je takové jeho předchozí, neaktivní stádium.

Ale pozor, to neznamená, že byste měli THCA podceňovat. Možná si teď říkáte, že když není psychoaktivní, proč by vás měla zajímat. No, uchopme to poněkud vědecky, ale s špetkou lidskosti. THCA má totiž našlapané benefity, kterým je třeba věnovat pozornost i bez vzletů do oblak, chápete? A právě to zkoumání její síly ve srovnání s Delta 9-THC je jako zjišťování, kdo by vyhrál v pokeru – mistr světa nebo ten, kdo má v rukávu esa.

Začneme u THCA: Jaká je a co umí

Já jsem přeci jenom člověk, který se příliš nesnaží věci komplikovat, takže Vám to o THCA řeknu, jako bych to vyprávěla na café-u své nejlepší kamarádce. THCA je jako to ctnostné já, které ještě nerozjelo večírek, je to taková ta základní verze. Nachází se v surových, nezpracovaných konopných květech a její přeměna na Delta 9-THC nastává procesem zvaným dekarboxylace, což je jak když youtuber klikne na tlačítko "upload". THCA má protizánětlivé, antikonvulzivní a neuroprotektivní účinky, ale nebrání vám udržet nohy pevně na zemi. Prima věcička, že jo?

A teď to zajímavé – i když je THCA veliká silačka v boji proti zánětům a křečím, bez psychoaktivního účinku, který má Delta 9, byste možná ani nevěděli, že vám něco dělá. Občas je dobré cítit, že něco funguje, že? Ale teď vážně, THCA je skvělá látkou pro ty, kteří chtějí těžit z konopí, ale nechtějí se přitom opírat o zeď nebo mít pocit, že se ocitli na houpačce o několik metrů výš.

Delta 9-THC a proč má takový švih

Delta 9, to je ten pravý Rocky mezi kanabinoidy. Když THCA prochází dekarboxylací – ať už přirozenou cestou zráním nebo záměrně působením tepla (zdravím vás, všichni příznivci vaporizérů a space cookies) – mění se právě na onu Delta 9 formu. A to je chvíle, kdy začíná večírek. Delta 9-THC se váže na receptory v mozku a účinkuje na vás tak, že můžete cítit radost, euforii, ale třeba i změny v percepci času a prostoru. Ano, je to takový ten chleba v konopném pečivu. Ale proč má takový švih? No přece proto, že právě on je motivem těch bezpočtu vtipů o tom, jak někdo zapomněl, kam dal svůj vaporizér hned poté, co ho použil.

Delta 9-THC je tak oblíbený hlavně díky svým psychotropním účinkům – když už se oddáváme maximálnímu chillu, tak ať to stojí zato, že? Ale zároveň má i spoustu terapeutických benefitů. Může třeba tlumit bolest, zlepšovat chuť k jídlu nebo pomáhat s nespavostí. A když už jsme u toho, skvěle funguje i jako králičí metafora pro vytvoření nezapomenutelných příběhů, o kterých ještě několik dnů poté vyprávíte přátelům.

Srovnání účinků: Kdo je kdo v konopné aréně

Představte si konopnou arénu, kde se THCA a Delta 9 střetávají jako dva gladiátoři. Na jedné straně THCA, silná a neotřesitelná, s krystaly, které připomínají štít zdraví, který proti sobě drží záněty a křeče. Na straně druhé Delta 9 s pláštěm z psychoaktivní energie, který vám může zpříjemnit večer nebo přinést úlevu od fyzických bolestí. Jestli by to byl boxerský zápas, tak by THCA vyhrála na body pro své terapeutické vlastnosti, ale Delta 9 by získala KO pro svůj omamný účinek.

Delta 9 je jako ten typ kluka na párty, co má vždycky dobře našlápnuto a ví jak všechny rozveselit, ale pak někdy zapomene, kolik je hodin. THCA je zase ten kamarád, co vás nechá stát nohama na zemi a postará se o vás, když to potřebujete. Každý má svou sílu v něčem jiném a oba mají svůj čas a místo.

A jak to s nimi je? Srovnání v praxi

Někteří z vás možná mají praktickou zkušenost s oběma a kývají u monitorů, že přesně ví, o čem mluvím. To je proto, že v praxi je srovnání těchto dvou látek jako porovnávání syrové a pražené kávy. Obejde-li se bez tepla, syrová zrnka neprozradí svoji omamnou povahu a aroma. Teprve pražením se uvolní všechny ty chutě a vůně a nedáte na ni dopustit. Stejný princip – THCA potřebuje dekarboxylaci (tzn. "pražení"), aby se proměnila v Delta 9 a odhalila tak plný potenciál svého řádného švihu.

Ale abychom byli spravedliví, takový srovnávací závod záleží i na tom, jakou trať si zvolíte. Potřebujete tu látku léčivou, co vás pohladí a nechá vaši hlavu v klidu? Máte to s THCA jako ve vaně plné heřmánku. Toužíte po něčem, co vás na chvíli odpojí, nechá vám prožít hudbu každou buňkou a zpříjemní chuťové buňky tak, že i obyčejné bramborové lupínky budou gurmánským zážitkem? Delta 9 nastupuje a zdraví vás jako starý známý, který vám ještě u toho zapne neonské světla.

Legální aspekty: Kde stát stojí?

Jestli přemýšlíte, jak je to s chemickým křičením Delta 9 a THCA v očích těch našich milých úřadů a zákonů, nejste sami. Delta 9-THC je v mnoha zemích označena za nelegální kvůli svým psychoaktivním účinkům. Což je, ruku na srdce, trochu jako zakazovat akvárium jenom proto, že možná jedna rybka umí plavat rychleji než ostatní. Na druhou stranu, THCA, ten neaktivní předchůdce, vstupuje do party s jasnou nálepkou "ne psychoaktivní", a tak má často volnější cestu zákony.

V České republice ušel konopí dlouhou cestu a ochotnost odhalit všechny jeho možnosti roste. Dal jsem si práci a pana Zákona si pro vás trochu vyzpovídal – a zjistila jsem, že zatímco produkty s THC (ano, i Delta 9) pod určitým procentem jsou legální, tak překročení hranice množství znamená na dobrý den s pravou rukou panu Policistovi. Ale když se podíváme na THCA, naše zákony jsou k této látce benevolentnější, což je určitě výhodné pro pacienty využívající léčebné potenciály konopí, aniž by riskovali jakékoliv nechtěné účinky, nebo co je horší, rozpletační otázky pana v uniformě.

Potenciál pro léčbu: Potížisté, sem pozor!

Nechci být jako ten strýček, co vám ve zdravotnickém časopisu předhazuje neuvěřitelné příběhy léčby bylinkami z daleké Amazonie. Jsem spíš pro to, aby se výzkum a poznání stavěly do popředí a nechaly mýty za sebou. Proto si pojďme odhrnout záclony a podívat se na to, co nám tyto kanabinoidy nabízejí na poli medicíny a proč by já, kdybych byla potížistou, na ně koukala s obrovskými očima naděje.

THCA, jak už bylo řečeno, má své terapeutické účinky bez toho, abyste se museli starat o možné nežádoucí vedlejší efekty v podobě psychoaktivity. Další plus je, že nemusíte mít obavy z právních komplikací, které mohou následovat užívání produktů s vyšším obsahem THC. A teď si představte, že jste jeden z těch šťastných, kterým THCA pomáhá udržet záněty a bolest na uzdě. Není to jako vásledovat zázrak?

Delta 9, na druhou stranu, je sice starší bráška THCA s tou schopností zahalit vás do peřiny euforie, ale i on má své místo v medicíně. Pomocí svých malých psychoaktivních rukavic zlepšuje chuť k jídlu a může se pere proti bolestem, které jsou jako ty druhy hostů na párty, které byste nejraději viděli, jak odcházejí taxíkem domů. Takže pokud se chcete vyhnout

Napsat komentář