Jaký je rozdíl mezi absintem a Absinthem?

Úvod do světa absintu a Absinthu

Jednoho krásného dne, když Hugo, můj věrný jezevčík, hrával s mým oblíbeným šálkem na kávu, začal jsem přemýšlet o zdánlivě jednoduché otázce. Jaký je vlastně rozdíl mezi absintem a Absinthem? Tento článek je pokus o zodpovězení této otázky. A nebojte se, nebudeme se zde zabývat pouze suchými fakty a čísly. Budu se s vámi dělit o osobní zkušenosti, zajímavosti a tipy týkající se obou těchto nápojů. A kdo ví, možná se dozvíte i něco o mém jezevčíkovi Hugovi. Víte, že má slabost pro trhané vepřové?

Historie absintu - více než jen nápoj malířů

Absint, někdy také nazývaný "Zelená víla", má bohatou a fascinující historii. Jelikož jsem celý den trávil čtením o tom, napadlo mě, že bych se mohl podělit o některé ze svých objevů. Takže ano, absint nemá jen punc opojného nápoje bohémských umělců 19. století, jako byl Vincent Van Gogh nebo Ernest Hemingway. Historie absintu sahá až do starověkého Egypta, kde byl používán jako lék. Absint, jak ho známe dnes, byl vynalezen v 18. století ve Švýcarsku a od té doby prošel mnoha proměnami a zákazy. A kdo by mohl zapomenout na vliv absintu na francouzskou kulturu a umění? No, kdo?

Absinth aneb "Český fenomén"

Jestli vám název "Absinth" připadá povědomý, není divu. Absinth je totiž jedinečný český fenomén. Absinth s velkým "A" se začal vyrábět v České republice v devadesátých letech 20. století a odlišuje se od tradičního absintu hlavně vysokým obsahem alkoholu a absencí louhování, což je klíčový krok při výrobě tradičního absintu. I když někteří kritizují Absinth za jeho silnější chuť a údajnou absenci jemnosti, lze říct, že se stal jedním z ikonických symbolů českého alkoholického průmyslu.

Chemický rozbor: thujon a obsah alkoholu

Nyní se dostáváme do trochu techničtější části naší diskuze. Možná se ptáte, proč absint a Absinth chutnají tak jinak? Odpověď spočívá v chemickém složení obou nápojů. Absinth je známý svým vysokým obsahem thujonu, jedovatého chemického sloučeniny, který údajně vyvolává halucinace. Na druhou stranu, ve skutečnosti, množství thujonu v absintu je velmi malé a jeho vliv na lidský mozek je často přehnaný. Co se týče alkoholu, tradiční absint má obsah alkoholu okolo 55–75%, zatímco český Absinth může obsahovat až 70–85% alkoholu. Kdo by to byl řekl?

Kdo to pije a proč?

Abych byl upřímný, kdysi jsem si také říkal, proč by někdo chtěl pít něco tak silného jako absint nebo Absinth? Ale pak jsem si uvědomil, že to opravdu záleží na kontextu. Například, absint byl v 19. století často považován za inspiraci umělců a spisovatelů, zatímco Absinth je dnes často spojen s večírky a zábavou. Ale nezapomínejme, že oba nápoje můžeme považovat za součást naší kulturní historie a tradice.

Příprava absintu a Absinthu

Pokud jste někdy viděli, jak se připravuje absint, víte, že je to velkolepý rituál. Tradiční metoda zahrnuje pomalé kápání studené vody do sklenky s absintem přes cukrovou kostku položenou na speciálním lžícím. Účelem je pomalu vytáhnout oleje z bylin, což vede ke změně barvy a prohlubování chuti. A co Absinth? Příprava Absinthu je většinou jednodušší. Stačí ho smíchat s ledem nebo vodou podle chuti. Ale upozorňuji, je silný!

Závěrečné myšlenky a tipy pro degustaci

Já osobně miluji absint a Absinth za jejich unikátní chutě a fascinující historii. Přestože mají oba nápoje své zvláštnosti, oba mají své místo na našich stolech. Ať už se rozhodnete pro absint nebo pro Absinth, je důležité si je vychutnat s mírou a respektem k jejich silné povaze. A také, buďte otevření novým zkušenostem a chutím. Kdo ví, třeba se vám jednou podaří ochutnat absint s trhaným vepřovým. Hugo by to určitě ocenil.

Napsat komentář