Jak poznáte, jestli jste byli opravdu vysoko?

Záhadné znaky výšky

Vím, může to znít trochu zvláštně, ale věřte mi, že je možné zjistit, jestli jste opravdu byli vysoko, aniž byste museli vyběhnout na nejbližší horu s výškoměrem v ruce. Jak na to? Představuji vám pár značek a indikátorů, které vám mohou pomocí k určení toho, jestli jste opravdu byli někde "nahoře". A pokud vám to zní jako scénář z nějaké sci-fi, mějte na paměti, že život je někdy strašnější než jakýkoli film. Takže, pojďme se na to podívat!

Crpání vzduchu

Potřebujete-li kyslík, jste pravděpodobně výš, než si myslíte. Zní to jednoduše, že? Ale je to docela komplikované. Víte, když se šplháte na vysokou horu nebo jste na místě s vysokou nadmořskou výškou, můžete začít pociťovat obtíže s dýcháním. To je proto, že vzduch kolem nás se stává řidší s rostoucí nadmořskou výškou a naše těla musí pracovat těžši, aby získaly kyslík, který potřebují. To může vést k rychlému dýchání, závratím, únavě a dokonce k ztrátě vědomí. Můj manžel Vít se mi kdysi svěřil, že jednou měl tuto zkušenost během výpravy do hor a bylo to docela děsivé!

Vliv na zdraví

Opravdu nechci, aby to znělo jako varování, ale je to tak. Být ve vysoké výšce může mít různé dopady na vaše zdraví. Víte, že s rostoucí nadmořskou výškou se zvyšuje riziko úpalu? Ano, ano, ano! Isolace UV je silnější, takže zapomeňte na ten romantický obrázek o opalování na vrcholu hory bez krému na opalování. Výška také zvyšuje riziko infekcí v horních cestách dýchacích, jako je rýma, neboť vzduch je chladnější a suchý. Takže, pokud náhodou začnete kýchat po návratu z dovolené v horách, nyní víte proč. Vypilovalo mě to minulý rok, když jsem se vrátila z horské túry a strávila týden s červeným nosem a krabice tkání non-stop v ruce.

Cítíte se nabito energií

Na druhou stranu, bytí ve vysoké výšce nám může dodat hodně energie. Ne, nejsem elektrický odborník, ale musím vám říci, že tento pocit je skvělý! Pro začátek, být na vrcholu hory a dívat se dolů na svět pod vámi je opravdu osvobozující zážitek. Je to jako stát se na chvíli bohem světa a že zvyšující se úrovně energie mohou být ovlivněny i změnami atmosférického tlaku. Trochu to připomíná pocit, když si zapálíte svíčku, nedávno mi to tak Vít popsal. On je elektrický inženýr, takže by měl vědět!

Řídnoucí vzduch a vaše chuťové buňky

Představte si, že se těšíte na sklenku vašeho oblíbeného růžového vína na vrcholu hory po náročném dni túry. Zvedáte sklenku k ústům, vezmete doušek... a pak nic. Ano, vaše chuťové buňky mohou utrpět s narůstající nadmořskou výškou. S rostoucí nadmořskou výškou se ztěžuje vnímání chutí a vůní, protože vzduch se stává řidším. Takže, pokud jste někdy byli někde vysoko a pocítili jste, že jídlo chutná méně slané nebo sladké, nyní znáte důvod.

Výhledy do nekonečna

A nakonec, ale rozhodně nejméně důležité, pokud jste někde vysoko, z jednoduchého důvodu uvidíte dál. Z vyššího místa je vidět více vzdálených objektů, zatímco pozorování z níže položených míst může být omezeno geografickými překážkami, jako jsou hory nebo kopce. Takže pokud se někdy ocitnete na místě, ze kterého je vidět až na okraj světa, pravděpodobně jste vysoko. Ó, jak já miluji ten pocit! Je to jako vrátit se domů po dlouhém dni a otevřít okno, aby vám provětralo mysl. Je to něco, co si nemůžete koupit, musíte to zažít.

A tak, teď už víte. Když se příště ocitnete na nějakém neznámém místě a budete se ptát sami sebe, jestli jste opravdu vysoko, můžete se zamyslet nad touto otázkou s novou perspektivou. A možná už dokonce víte odpověď. Ať už jste kdekoli, ať už děláte cokoli, buďte vždy průzkumníci, mourovatí a zvídaví. Protože váš život je dobrodružství, které čeká jen na vás, aby bylo prozkoumáno!

Napsat komentář